Zadbaj o wątrobę z witaminą C

Witamina C to nie tylko wsparcie odporności, ale bardzo ważny element prawidłowej pracy wątroby, detoksykacji, zdrowia naczyń krwionośnych i skóry.

Zadbaj o wątrobę z witaminą C

By prawidłowo rozkładać leki i chronić się przed atakami wirusów czy wolnych rodników, wątroba potrzebuje kwasu askorbinowego.

Wątroba to organ, który zasługuje na naszą szczególną uwagę ze względu na niezliczoną ilość zadań, jakie spełnia. W każdej chwili 13% całej krwi gromadzi się właśnie tutaj. Bilirubina, amoniak i inne toksyczne produkty przemiany materii są tu wychwytywane, a poza samym oczyszczaniem zachodzi także regulacja poziomu cukru, białka i tłuszczu we krwi.

Wątroba odgrywa też zasadniczą rolę w procesie trawienia, przetwarzając substancje odżywcze wchłonięte w jelitach, a także wytwarzając żółć, cholesterol, proteiny umożliwiające krzepnięcie krwi oraz niektóre istotne hormony.

Witamina C a wątroba

We wszystkich swoich zadaniach wątroba może być efektywna jedynie wówczas, gdy dostarczymy jej odpowiednich dawek substancji wspomagających te procesy. Jednym z nich jest witamina C – prawdopodobnie najbardziej wszechstronna substancja w całym organizmie. Jej działanie i pozytywny wpływ na pracę wątroby są wielotorowe.

Po pierwsze, wspiera ona detoksykację. Witamina C potrzebna jest bowiem do wytwarzania enzymów usuwających toksyny z organizmu, m.in. ołów i zanieczyszczenia środowiskowe. Sam kwas askorbinowy wykazuje również zdolność wiązania metali ciężkich i szkodliwych produktów przemiany materii, neutralizując ich toksyczne działanie. Zobojętnia także te metabolity, które zalegają w organizmie wskutek złego wydalania moczu i kału. Pozostaje przy tym niezbędny do produkcji glutationu – głównego neutralizatora toksyn trafiających do wątroby. Innymi słowy, większe dawki witaminy C pozwalają zwiększyć ilość glutationu, a tym samym – wspomóc regenerację wątroby1.

Po drugie, dzięki szczególnie silnym właściwościom antyoksydacyjnym kwas askorbinowy nie tylko neutralizuje wolne rodniki, ale również stymuluje wewnątrzkomórkowe mechanizmy przeciwutleniające, których osłabienie prowadzi do uszkodzenia wątroby.

Po trzecie, witamina C w dawkach 5-10 g dziennie jest potężnym związkiem antywirusowym i antybakteryjnym, dzięki czemu może znacznie przyspieszać wyleczenie wirusowego zapalenia wątroby.  

Witamina C dla zdrowia i urody

Wspomniane mechanizmy działania sprawiają, że witamina C wspiera prawidłową pracę wątroby, ale i całego organizmu. Jako silny antyoksydant, substancja przeciwzapalna i detoksykująca oraz związek niezbędny w przebiegu licznych procesów biochemicznych ma ona udowodniony wpływ na przebieg wielu chorób – nie tylko przeziębienia.

Wykazano przykładowo, że witamina C u 74% uczestników zmniejszyła objawy alergii (takie jak katar, duszności i obrzęk śluzówek)2. W grupie placebo odsetek ten wyniósł 24%.

Duże dawki witaminy C

Dzięki temu składnikowi również naczynia krwionośne są elastyczne i mocne, a każde dodatkowe 500 mg dawki witaminy C dziennie redukuje ryzyko choroby serca bądź wylewu. Z kolei u osób zmagających się z nadciśnieniem może zmniejszyć ciśnienie krwi o 5 mmHg. Powinni pamiętać o tym zwłaszcza ludzie sięgający po używki. Wśród ochotników z wysokim spożyciem alkoholu ryzyko bólu serca wywołanego niedokrwieniem spadło dwukrotnie, kiedy jednocześnie spożywali oni witaminę C3.

Kwas askorbinowy jest również przyjacielem kobiet dbających o urodę: stymuluje wytwarzanie kolagenu, co pozwala utrzymać jędrność i młody wygląd skóry, a jako silny antyoksydant zwalcza atakujące ją wolne rodniki i chroni przed promieniami słonecznymi. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwzapalnym sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej i trądzikowej, poprawiając gojenie i rozjaśniając przebarwienia.

Skuteczna suplementacja witaminą C

By rzeczywiście zapewnić sobie optymalne dawkowanie witaminy C, należy pamiętać, że organizm ludzki słabo toleruje jednorazowe, duże dawki kwasu askorbinowego, ponieważ są one błyskawicznie wchłaniane w jelitach i usuwane z organizmu w ciągu godziny. Dlatego dużo efektywniejsze są preparaty o spowolnionym uwalnianiu, takie jak Witamina C MSE Matrix.

Kryształki witaminy C zostały w nim umieszczone na matrycy z celulozy, co umożliwia organizmowi optymalne jej dawkowanie aż przez 8 godzin. Ponieważ w tym czasie witamina C powoli się rozpuszcza, organizm traktuje ją tak, jakby pochodziła z naturalnego źródła, np. z pożywienia.

Autor: Dagmara Moszyńska

  1. Cell Biochem Funct 2002; 20(1):61-66
  2. Ear Nose Throat J 1991; 70:54-55
  3. Am J Epidemiol 2004; 159: 581-588