Burnout – zespół wypalenia, czyli nowe zjawisko stresu

Do czego może doprowadzić silny stres i nadmiar pracy? Co dzieje się wtedy z naszym ciałem? Dowiedz się jak uniknąć wypalenia zawodowego.

Burnout – zespół wypalenia, czyli nowe zjawisko stresu

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem zespołu wypalenia zawodowego. Burnout związany jest nie tylko z brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy, permanentnym przeciążeniem, presją na osiąganie wyników, ale także z obciążeniami fizycznymi, które wiążą się z silnym stresem. Najczęściej dotyka osób, dla których praca jest jednym z najważniejszych aspektów w życiu. Syndrom ten rozwija się stopniowo, ale jego konsekwencje mogą być poważne i doprowadzić do zaawansowanego stadium zespołu przewlekłego zmęczenia czy depresji.

Na początku burnout wywołuje wzrost, a następnie spadek produkcji hormonów stresu. W konsekwencji cierpiąca na wypalenie osoba jest notorycznie sfrustrowana, rozdrażniona, szybko się denerwuje, nie panuje nad emocjami, czuje się przytłoczona, ponieważ nie radzi sobie z codziennym stresem. Wówczas organizm reaguje np. depresją – w sferze mentalnej, natomiast w fizycznej – pojawiają się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego oraz sercowo-naczyniowego, zaburzenia snu czy bóle głowy. Dodatkowo obserwujemy spadek koncentracji, spowolnienie tempa pracy oraz zmniejszenie wydajności i efektywności1.

Burnout rozwija się stopniowo i przechodzi przez różne fazy:

 • początkowo pojawia się entuzjazm skupiony na nowej rzeczy, zadaniu czy pracy;
 • następnie okazuje się, że nie wszystko układa się tak, jak sobie wyobrażaliśmy, a to powoduje wzmożone zaangażowanie oraz odsunięcie własnych potrzeb na dalszy plan;
 • pojawia się frustracja, zauważamy swoje ograniczenia, jednak nie przyjmujemy ich do wiadomości, a jedynym rozwiązaniem wydaje się wkładanie jeszcze więcej wysiłku w dane zadanie;
 • pojawia się „pracoholizm”, całe życie zaczyna kręcić się wokół pracy – działasz jak maszyna, nie zwracając uwagi na wypoczynek oraz rozrywkę;
 • dochodzi do fazy chronicznego zmęczenia, obserwujesz u siebie znaczny spadek energii oraz ciągłe rozdrażnienie;
 • w kolejnej fazie uciekasz w używki (palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nadmierna ilość kawy, słodyczy czy niezdrowego jedzenia);
 • pojawia się uczucie pustki i beznadziei;
 • w końcu dochodzi do depresji, pragniesz jedynie uciec od przytłaczającej Cię rzeczywistości, pojawia się rozpacz oraz nienawiść do samego siebie2.

Wypalenie zawodowe nie pojawia się nagle, ale w wyniku skumulowania się wielu symptomów. Pierwsze z nich pojawiają się ze strony naszego ciała i to właśnie sygnały fizjologiczne powinny najbardziej nas zaniepokoić.

Jak to się zaczyna? Pierwsze objawy wypalenia:

Problemy somatyczne:

 • Nasilony stres.
 • Zmęczenie i wyczerpanie organizmu.
 • Spadek efektywności pracy.
 • Zaburzenia koncentracji.
 • Problemy ze snem.
 • Bóle głowy.
 • Problemy żołądkowo-jelitowe.

Objawy psychologiczne:

 • Brak motywacji i chęci do pracy.
 • Niechęć do innych osób, cynizm.
 • Popadanie w złość czy irytację, które mogą przenosić się na bliskich i rodzinę.
 • Odseparowywanie się od innych i samotność, która może prowadzić do depresji.
 • Stajemy się mniej kreatywni, gorzej komunikujemy się z innymi.
 • Utrata zdolności do wypoczynku.

To właśnie niezdolność do odpoczynku wyróżnia wypalenie zawodowe od zwykłego przepracowania. Jeżeli nie potrafimy już wypoczywać, a każda próba i tak kończy się niechęcią do dalszej pracy, jest to ostatni dzwonek, żeby zacząć działać w obronie naszego zdrowia i przyszłości zawodowej. Jak odzyskać chęć i motywację do pracy? Od czego zacząć?

Zadbaj o zdrowie, które jest tylko jedno!

1. Przede wszystkim zredukuj stres

Ciągle podwyższony poziom stresu powoduje nieustanną utratę energii. Przy wzmożonym obciążeniu stresem wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminę C i D, kwasy omega-3, cynk, magnez oraz potas. Podczas wzmożonego i długotrwałego stresu nie jesteśmy w stanie dostarczyć swojemu ciału tych składników poprzez normalną dietę.

Z biochemicznego punktu widzenia za reakcję stresową w organizmie odpowiada nadmiar hormonu – kortyzolu. Jeżeli w porę nie zareagujemy, nadmiar stresu może doprowadzić do chronicznego zmęczenia, depresji, czy konieczności porzucenia zajęcia lub pracy z powodów zdrowotnych.  Należy bezzwłocznie wesprzeć organizm, redukując stres zarówno na poziomie biologicznym – komórek oraz mitochondriów, jak i ograniczyć sytuacje stresowe.

W takiej sytuacji bezkonkurencyjny jest naturalny preparat Adrenal-Intercell. Działa aby zapobiec wystąpieniu burnout’u, a także podczas już istniejącego silnego wypalenia, kiedy samo picie ziół uspokajających już dawno przestało Ci wystarczać. Adrenal zawiera wyciąg z rożeńca górskiego – silnego adaptogenu uodparniającego nas na skutki stresu. Ponadto zawiera dwa aminokwasy: tyrozynę oraz fenyloalaninę, które stanowią podstawę do wytworzenia neuroprzekaźników: dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny, które regulują nasze dobre samopoczucie, a których w wyniku stresu zaczyna nam brakować. Niezastąpiona okazuje się witamina C, która chroni przed procesami utleniania i skutkami hormonów stresu. Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji układu nerwowego i zmniejsza uczucie zmęczenia.

Korzystny wpływ na wydolność „wypalonego” organizmu mają witaminy z grupy B. Ich obecność w preparacie wspomaga odporność organizmu na stres i wspiera utrzymanie sprawności umysłowej na właściwym poziomie. Co więcej, do sprawnego działania naszych nadnerczy produkujących kortyzol niezbędny jest magnez, który pomaga utrzymać układ nerwowy pod kontrolą i czuć się bardziej wypoczętym. Magnez jest również niezbędny do zdrowego snu i rozluźnienia mięśni.

2. Zadbaj o odpowiednie nastawienie i wypoczynek

Pamiętajmy, że aby uniknąć zespołu wypalenia oraz zminimalizować początkowe fazy już istniejącego, musimy przede wszystkim skupić się na własnej osobie, zmienić styl życia oraz sposób odżywiania się. Codziennie postaraj się znaleźć czas na relaks i potraktuj to jako naturalne lekarstwo na burnout. Należy nauczyć się wypoczywać, spędzać czas aktywnie w gronie przyjaznych nam ludzi.  Natomiast podczas pracy dbajmy o regularne przerwy oraz, w miarę możliwości, o ograniczenie stresu zawodowego. Połączmy to ze zdrową dietą i pozytywnym nastawieniem. Dlatego warto zweryfikować swoje priorytety i doceniać każdy nawet mały sukces. 

Bibliografia:

0:00
0:00