MITODIETA – z czym to się je?

Poznaj założenia Mitodiety. Dowiedz się jak indywidualnie dopasować sposób zdrowego żywienia.

MITODIETA na wynos

Witamina B6 – niedobory witaminy B6 nasilają między innymi zmiany trądzikowe, łupież i inne problemy ze skórą oraz nietolerancję histaminy. U kobiet mogą sprzyjać dolegliwościom związanym z PMS, bolesnym miesiączkom oraz gromadzeniu wody, zwłaszcza w okolicy brzucha.

Energia jest materią wyzwoloną, materia jest energią czekającą na wydarzenie

Bill Bryson, Krótka historia prawie wszystkiego

Uzupełniając wypowiedź Brysona, moglibyśmy dodać: … a miejscem wyzwolenia tej energii są mitochondria.

Jak wiesz już dzięki medycynie mitochondrialnej, to właśnie w tych organellach komórkowych dochodzi do przemiany składników odżywczych – glukozy oraz kwasów tłuszczowych w cząsteczki adenozynotrójfosforanu (ATP) czyli niezbędną nam do życia energię. Bez sprawnie działających mitochondriów pozyskiwane z pożywienia tłuszcze, cukry oraz białka odkładałyby się w adipocytach w postaci tkanki tłuszczowej, a my, chociaż dysponowalibyśmy wystarczającą ilością materiału do produkcji energii, nie mielibyśmy siły funkcjonować.

Każdy zachodzący w naszym organizmie proces wymaga zużycia energii, co sprawia, że sprawne działanie mitochondriów decyduje o naszej zdolności do życia w ogóle.

Medycyna mitochondrialna wskazuje nam, jak możemy dbać o te mikroskopijne organelle komórkowe oraz w jaki sposób możemy pomóc im się zregenerować, jeżeli doszło do ich uszkodzenia.

Rolą Mitodiety jest wspomaganie działania mitochondriów zgodnie z założeniami medycyny mitochondrialnej a także najnowszym stanem wiedzy biochemicznej poprzez dostarczanie odpowiednich źródeł substancji odżywczych, które wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszych „elektrowni komórkowych”.

Mitodieta to nie jest dieta w klasycznym tego słowa znaczeniu. To nie kuracja odchudzająca albo postna, którą przeprowadzamy dwa razy do roku tylko po to, aby powrócić do dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Czym jest Mitodieta?

Mitodieta to filozofia odżywiania, która stawia sobie za cel dostarczenie organizmowi, a tym samym również mitochondriom, jak największej ilości różnorodnych substancji naturalnych, przy jednoczesnej minimalizacji zagrożeń związanych ze współczesnym zanieczyszczeniem środowiska, metalami ciężkimi, pestycydami, antybiotykami i innymi niebezpiecznymi dla organizmów żywych ksenobiotykami.

Nasz stosunek do jedzenia przez wiele lat i dziesięcioleci podlegał systematycznemu kształtowaniu przez środki masowego przekazu, rewolucję, do której doszło w rolnictwie, zmieniające się nieustannie trendy oraz współczesny styl życia. Czy jednak śniadanie, obiad i kolacja to faktycznie nic więcej niż źródła kalorii, które musimy koniecznie liczyć i kontrolować? Czy lunch, który spożywamy w biurowej kantynie, albo zabraliśmy do pracy z domu ma rzeczywiście wyłącznie za zadanie zapewnić nam siły do pracy aż do wieczora?

W ramach filozofii Mitodiety wierzymy, że pojedyncze produkty spożywcze oraz przygotowywane z nich posiłki mogą i powinny dostarczać nam nie tylko podstawowych makroskładników odżywczych: cukrów, białek oraz tłuszczów, lecz jednocześnie być najbardziej naturalnym środkiem profilaktycznym oraz leczniczym, oferowanym nam przez Matkę Naturę.

Misja Mitodiety

Misją Mitodiety jest przekazanie możliwie jak największej grupie Konsumentów i Pacjentów podstawowych informacji, które pozwolą im na podejmowanie świadomych wyborów dotyczących codziennej diety jak również na optymalne wykorzystanie potencjału, jaki kryje się w naturalnych produktach spożywczych.

Mitodieta:

 • Sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu mitochondriów
 • Wspomaga regenerację oraz biogenezę mitochondriów
 • Sprzyja długowieczności
 • Pomocniczo wspomaga terapię wielu chorób przewlekłych
 • Spełnia istotną rolę w profilaktyce
 • Stanowi źródło życiowej energii i zwiększa apetyt na życie
 • Jest zrównoważona i różnorodna, zmienia się wraz z Tobą i Twoimi aktualnymi potrzebami.

Tak naprawdę to, jak w ostateczności będą wyglądały Twoje posiłki, zdecydujesz Ty sam.

To, co wywiera dobroczynny wpływ na Twoich znajomych, członków rodziny, czy autorkę publikowanych tutaj tekstów, niekoniecznie może być optymalne dla Ciebie, i na odwrót.

Niezmiernie istotnym elementem Mitodiety jest świadoma samoobserwacja: czy produkty, po które sięgam faktycznie dodają mi życiowej energii? Czy czuję się po nich dobrze? Czy też może dokonuję moich wyborów z przyzwyczajenia, albo kieruję się przy nich modą, zapominając o sygnałach ostrzegawczych, które wysyła mi własne ciało? Do klasycznych przykładów artykułów spożywczych, które powinniśmy mieć nieustannie „na oku” są wyroby zawierające gluten, mleko zwierzęce, owoce i napoje wysokofruktozowe itd. I tak, coraz więcej osób obserwuje, iż w okresach nasilonego stresu znacznie lepiej czują się, rezygnując z pszenicy, żyta i innych zbóż bogatych w gluten.

Żywność ekologiczna

Oprócz samej palety produktów, które sprzyjają prawidłowej pracy mitochondriów, istotną rolę pełni również ich jakość. Ekologiczne artykuły spożywcze to znacznie więcej niż moda. To inwestycja we własne zdrowie oraz długowieczność. Pestycydy wywierają katastrofalny wpływ na nasz układ trawienny oraz nerwowy, podobnie metale ciężkie. Zawarte w mięsie ryb hodowlanych i zwierząt hodowanych na fermach antybiotyki stanowią duże (zupełnie niepotrzebne) wyzwanie dla naszego układu odpornościowego oraz mikrobiomu. Hormony z konwencjonalnego mleka razem z mikroplastikiem, który jest obecny praktycznie wszędzie zakłócają pracę naszego układu hormonalnego oraz płciowego. Niestety w wielu przypadkach produkty ekologiczne są znacznie droższe niż ich odpowiedniki, które pochodzą z „rolnictwa przemysłowego”. Z tego też względu Mitodieta propaguje w miarę możliwości produkty ekologiczne, zalecając na co dzień przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących jakości wybieranych artykułów spożywczych, tj.:

– konsekwentne spożywanie wyłącznie ekologicznych produktów zwierzęcych: mięso, ryby, jaja, mleko oraz produkty mleczne

– konsekwentne spożywanie wyłącznie ekologicznych produktów roślinnych z tak zwanej czarnej listy „Dirty Dozen”, czyli regularnie aktualizowanego spisu tych artykułów spożywczych, które są najsilniej obciążone szkodliwymi dla człowieka substancjami, przede wszystkim pestycydami.

Parszywa Dwunastka, stan na rok 2020”:
 1. Truskawki
 2. Szpinak
 3. Jarmuż
 4. Nektarynki
 5. Jabłka
 6. Winogrona
 7. Brzoskwinie
 8. Czereśnie
 9. Gruszki
 10. Pomidory
 11. Seler naciowy
 12. Ziemniaki

Te prawdziwe bomby witaminowe powinny mieć jakość „bio” tak, abyśmy mogli bezpiecznie w maksymalny sposób korzystać z ich dobroczynnych właściwości.

Mitodieta jako element terapii

U pacjentów, którzy zmagają się z różnego rodzaju mitochondriopatiami, Mitodieta stanowi optymalne uzupełnienie przeprowadzanej aktualnie terapii, podczas gdy u osób zdrowych, niezależnie od wieku – wspomaga zachowanie możliwie jak najlepszego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia oraz długiego życia. Zaletą naturalnych roślinnych produktów spożywczych jest fakt, iż oferują nam one unikalną, doskonale przemyślaną przez Matkę Naturę kompozycję fitoskładników, podczas gdy wysokiej jakości ekologiczne produkty zwierzęce stanowią źródło bogatej palety aminokwasów, których potrzebujemy do produkcji wielu białek oraz enzymów, bez których funkcjonowanie przemian metabolicznych byłoby niemożliwe.

Mitodieta wdraża słowa Hipokratesa w życie „Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” i może stanowić źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy chcą świadomie dbać o swoje mitochondria a tym samym zdrowie.

Przedstawiane w tym dziale informacje, krótkie porady czy przepisy możesz ze sobą dowolnie łączyć, na zasadzie budowania z „klocków”. Genetyka oraz epigenetyka uczą nas, iż każdy z nas jest inny, z tego względu Twoja optymalna Mitodieta, która ma być zgodnie ze słowami Hipokratesa – lekarstwem, będzie unikalna, jedyna w swoim rodzaju i absolutnie TWOJA.

Życzę Ci dużo zdrowia oraz sił, ale przede wszystkim radości z każdego posiłku i kreatywnego eksperymentowania.

Jedno możemy powiedzieć na pewno: Zdrowie jest pyszne!