Zielono mi na wiosnę – zielony groszek

Poznaj właściwości zielonego groszku i dowiedz się dlaczego warto wprowadzić go do diety.

Groch (Pisum sativum) uprawiano już 8000 lat przed Chrystusem. Ze względu na zawartość białka, cenili go sobie Starożytni Grecy a zwłaszcza Rzymianie, w TCM groch stosuje się jako tonik dla Yin1.

Zielony rodzaj grochu, którego szczególną odmianą jest groszek cukrowy kefe (o jadalnej łupinie) – charakteryzuje się słodkimi ziarnami, które ze względu na krótki okres przechowywania sprzedaje się głównie w formie mrożonek lub konserw. Jego wartość kaloryczna to ok. 80-86kcal/100g (mrożony zielony groszek)2, przy zawartości węglowodanów – 12g/100g, dla porównania taka sama ilość tofu dostarcza nam 0,6g, a ugotowane ziarno ciecierzycy – ok.17g węglowodanów.

Podobnie jak inne warzywa strączkowe, ze względu na zawartość lektyn również zielony groszek nie nadaje się do spożycia na surowo. Zawiera również puryny, dlatego osoby cierpiące z powodu okresowych napadów dny moczanowej powinny ograniczyć jego konsumpcję i nie łączyć go z innymi bogatymi w te związki produktami.

Zielony groszek – witaminy i właściwości

Zielony groszek to nie tylko przepiękny, żywy kolor, który cieszy oczy, lecz również źródło wartościowych składników odżywczych: głównie witaminy B1, B3 i beta-karotenu oraz pewnych ilości miedzi i manganu. Dodatkowo, zielony groszek dostarcza nam błonnika oraz skrobii.

Tradycyna Medycyna Chińska kwalifikuje zielony groszek jako produkt o neutralnej temperaturze i pozytywnym wpływnie na naszą gospodarkę wodną (tonizując Yin) jak również żołądek, serce, śledzionę i jelito grube. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż aż ok. 7% ogółu zawartej w zielonym groszku skrobi to skrobia oporna5, to nie pozostaje nam nic innego, jak przyznać Chińskim terapeutom rację. Skrobia oporna [RS, ang. resistant starch] stanowi bezcenne źródło prebiotyków – pożywki dla bakterii jelitowych. Jednocześnie RS pozytywnie wpływa na poziom glukozy oraz insuliny po spożytym posiłku6. W ten sposób włączenie zielonego groszku do naszego menu sprzyja unormowaniu glikemii oraz prawidłej florze jelitowej – same korzyści, a pyszny smak – gratis.

Mniej znaną właściwością zielonego groszku jest jego działanie antykancerogenne, które zawdzięczamy ukrytym w nim fitoskładnikom, takim jak apigenina, luteolina a także kwercetyna i tanniny3.

Zawarte w zielonych nasionach białko, w wyniku poddania hydrolizie wykazuje prozdrowotne działanie biologiczne, polegające na neutralizacji wolnych rodników oraz naturalnym obniżaniu ciśnienia krwi (co wiąże się ze zdolnością inhibicji angiotensyny)4.

A zatem może i Ty dasz się skusić na odrobinę zdrowej zieleni na talerzu?

Sięgnij po przepisy z wykorzytaniem zielonego groszku:

 

Kostki z tofu na chmurce z zielonego groszku i ziemniaków

Autor: Sylwia Grodzicka

 

Bibliografia

0:00
0:00