Bezsenność – czyli jak poprawić jakość snu?

Bezsenność – czyli jak poprawić jakość snu?

bezsenność, zaburzenia snu, pobudzenie, joga, relaksacja, magnez, cynk, koenzym q10, Kwasy omega - 3, tlenek magnezu, Quinomit,

Kto nigdy nie doświadczył bezsenności, nie wie, jaki potrafi to być koszmar. Ona dosłownie kradnie nam życie - cztery godziny przewracania się w łóżku z boku na bok oznacza, że mamy cztery godziny mniej na naukę, pracę, samodoskonalenie, przyjemności, rozmowy z bliskimi. Zakładając, że aktywna doba przeciętnego człowieka wynosi 16 godzin, oraz że żyjemy przeciętnie 80 lat - 4 godziny tracone każdego dnia sumują się do 20 lat naszego życia bezpowrotnie straconych na próby zaśnięcia.

Brak snu jest też jedną z najbardziej niezdrowych rzeczy, jakie tylko można sobie wyobrazić. Nawet palenie papierosów nie wpływa na nasze zdrowie aż tak źle. Badania wykazały bardzo silny związek z rakiem1-3, a także ogólną odpornością na choroby - osoby które spały o godzinę - dwie dłużej miały trzykrotnie niższe ryzyko zachorowania na przeziębienie4.

Główny błąd osób walczących z bezsennością polega na tym, że szukają problemu w łóżku

Czemu nie mogę zasnąć, co robię nie tak? Tymczasem przyczyna tkwi zupełnie gdzie indziej - wszystko wynika z tego, co robiło się w ciągu dnia! Próba rozwiązania tego problemu poprzez testowanie technik zasypiania przypomina trochę szukanie "sposobu" na chorobę serca przez kogoś, kto całe życie palił i jadł mięso. Jeśli przez 50 lat źle się odżywiamy, zapłacimy za to cenę. Jeśli przez cały dzień "podkręcamy" emocje, w ciągu tych ostatnich kilkunastu minut nie stanie się cud. To wszystko zostanie z nami, nie zniknie.

Niestety, ale ludzie są mistrzami w samooszukiwaniu się. Palą całe życie i wierzą, że nie dostaną raka, chociaż ryzyko wynosi ponad 50% . Jedzą niezdrowo i uważają, że choroby serca ich nie dotykają, chociaż zapadają na nie praktycznie wszyscy w krajach z "nowoczesną dietą". Przez cały dzień zwiększają swój poziom stresu i liczą, że to wszystko zniknie w ciągu kilku minut, chociaż nigdy nie znika. Jednocześnie wysyłają kupon totolotka, licząc na zmianę swojego życia - chociaż statystycznie musieliby wydać 4 miliony, żeby wygrać milion. Liczą na zmianę, ale mają przecież w zasięgu ręki - wymaga ona pewnej samodzielności i wysiłku. Nowa dieta i trochę sportu, żeby mieć piękne ciało i długie zdrowie, zmiana pracy żeby mieć więcej czasu dla rodziny, wycieczka w góry zamiast przyklejenia się do telewizora.

Można zaryzykować twierdzenie, że jedną z głównych przyczyn kłopotów ze snem jest nadpobudliwość układu współczulnego. Nasz układ nerwowy składa się z dwóch głównych części - świadomej oraz tej, której nie możemy kontrolować. Z kolei ten "nieświadomy" fragment dzieli się na układ współczulny oraz przywspółczulny. Są one w ciągłej równowadze - jeden z nich aktywuje się w sytuacji zagrożenia, gdy musimy być pobudzeni aby reagować ucieczką lub walką (dlatego też nazywa się to czasem reakcją "fight or flight"), drugi - odpowiada za relaks i regenerację.

Jesteśmy bez przerwy otaczani różnymi stresującymi bodźcami. Na ulicy mijamy setki, czasem tysiące osób. Nasza podświadomość każdego obcego odbiera jako zagrożenie - co prawda dziś nikt nam już nie rozbije maczugą głowy, ale przez ostatnie parę milionów lat tak właśnie było. W pracy często musimy walczyć o pozycję, co również przez nasz mózg jest często odbierane jako walka na śmierć i życie. Noszenie przy sobie komórki ustawia nas w pozycji "oczekiwania" na telefon, na coś co może nas z zaskoczenia "zaatakować" i na co musimy być gotowi. W domu często jesteśmy zmuszani do przebywania z ludźmi, których nie chcemy mieć obok siebie.

To wszystko sprawia, że nasz układ współczulny staje się bardzo mocno pobudzony. Tworzy się coś w rodzaju błędnego koła - owo pobudzenie skutkuje innym odbiorem otaczającego nas świata. Przechodzień który w normalnej sytuacji byłby dla nas częścią tła, nagle jest potencjalnym zagrożeniem. W efekcie pobudza nas jeszcze mocniej. Co gorsza, w każdym człowieku i każdej sytuacji widzimy zagrożenie, więc ustawiamy się w pozycji walki. W efekcie wysyłamy mocno agresywne bodźce, na które otoczenie oczywiście też reaguje w nieprzyjemny sposób. Wpadamy w spiralę strachu i gniewu.

Żeby się z tego wyrwać, trzeba uderzyć z dwóch stron - po pierwsze zmienić swoje życie, po drugie - wyregulować organizm tak, aby czuł się pewny i nie nad-reagował. Niedobory pokarmowe sprawiają, że podświadomie czujemy się osłabieni i zagrożeni.

Trzeba krytycznie popatrzeć na swoje życie. To niezwykle trudne - mało kogo stać na szczerość wobec samego siebie. Mamy tendencje do usprawiedliwiania się, wybielania swoich decyzji, oskarżania o własne błędy innych. Tendencja ta jeszcze mocniej nasila się u ludzi mocno nerwowych. Niestety, ale tu nie ma złotej rady dla wszystkich - każdy musi porozmawiać z własnym sumieniem. Przyjrzeć się punktom zapalnym które "podnoszą ciśnienie", znaleźć tam swoją winę - na pewno jakaś jest, poszukać rozwiązania. Wyłączyć komórkę, uśmiechać się do ludzi na ulicy - nawet na siłę, myśleć pozytywnie. Nawet jeśli przykleimy sobie sztuczny uśmiech, ludzie zaczną nas od razu inaczej, przyjaźniej traktować. Po pewnym czasie oszukamy mózg - jeśli udajemy szczęśliwych, on w to w końcu uwierzy.

Bardzo dobrze działają wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne - joga, medytacja czy chociażby relaksacja mięśniowa. Z tych trzech progresywna relaksacja Jakobsona wydaje się najłatwiejszą w zastosowaniu. Jest to kolejna "sztuczka" oszukująca naszą podświadomość. W czasie pobudzenia nerwowego nasze mięśnie są bez przerwy spięte. Jeśli uda się je rozluźnić, mózg uwierzy, że zagrożenie minęło. Wymaga to regularności i samozaparcia - ćwiczenia trzeba powtarzać codziennie albo nawet dwukrotnie w ciągu dnia.

Patrzenie w jaskrawe, jasne światło przed snem jest gwarantowanym sposobem na bezsenność - na jej wywołanie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że telewizor czy monitor komputera jest takim właśnie silnym źródłem. Co prawda nie może się on równać z żarówką, ale patrzymy na niego bez przerwy, co sumarycznie daje dużo większy efekt. Bardzo skutecznym sposobem jest wyłączenie wszystkich takich urządzeń 2 godziny przed planowanym spoczynkiem, zaś godzinę przed - zamiana światła na czerwone, co dla mózgu jest sygnałem "zachodu słońca".

Znacznie prostsze od tych wszystkich tricków jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych oraz wyregulowanie organizmu. Sprawi to, że bodźce które wcześniej bardzo mocno pobudzały nasz układ współczulny, nagle nie będą miały dla nas znaczenia. Jeśli przyjrzeć się wynikom badań, uzupełnianie kilku tylko kluczowych pierwiastków, witamin czy kwasów tłuszczowych, tych których brakuje nam najbardziej, pozwoliłoby pozbyć się większości przypadków nerwic i depresji. Wraz z rozwojem cywilizacji jemy coraz więcej, ale jakość tego pożywienia jest coraz niższa. Nasze mózgi są najbardziej złożonymi strukturami, szczególnie wrażliwymi na wszelkie braki. Warto tutaj podkreślić, że jeśli czegoś w naszym organizmie brakuje - żadne "sztuczki" nie pomogą. Nie da się być "twardym" i poradzić sobie z problemem bezsenności, mając powiedzmy bardzo niski poziom magnezu. Jest to tak samo niemożliwe, jak życie bez wody, żelazna siła woli nic nie pomoże. Nasze ciała działają tak, jak działają i nic nie zapowiada zmiany. Piszę to, gdyż podejście "poradzę sobie!" jest bardzo popularne, ludzie - szczególnie mężczyźni - nie lubią przyznawać się do jakiegokolwiek braku. W przypadku większości tych niedoborów nie da się ich też wykryć standardowymi testami laboratoryjnymi - na przykład aby wiedzieć, ile ma się magnezu w organizmie, trzeba wykonać badanie oznaczające jego poziom wewnątrz komórek, gdyż zazwyczaj oznaczany poziom we krwi tak naprawdę o niczym nie świadczy, znajduje się w niej tylko ułamek procenta tego pierwiastka. Takie precyzyjne testy wykonuje tylko kilka ośrodków w Polsce.

Magnez

Właśnie magnez jest chyba najbardziej znanym suplementem wspomagającym prawidłową pracę układu nerwowego. Każdego dnia słyszymy w reklamach, że pomaga na stres, że łagodzi nerwicę - i to jest prawda. Jeśli ktoś ma niedobory, a ma je bardzo wiele osób w których diecie brakuje dużej ilości warzyw i ziarna z pełnego przemiału, nerwy mogą na tym bardzo ucierpieć. Dodatkowymi czynnikami ryzyka jest picie kawy czy wszelkiego rodzaju napojów typu cola. Objawami będzie przede wszystkim gonitwa myśli przed snem, chociaż ona może mieć też inne przyczyny. Za to całkowicie pewnym symptomem są nocne skurcze łydek - świadczą one o naprawdę dużym problemie i konieczności wielomiesięcznej suplementacji. Badania wykazały, dużą skuteczność tego pierwiastka w leczeniu bezsenności5.

Powinno się stosować przynajmniej 300 mg dziennie, najlepiej tlenku magnezu - który co prawda jest nieco słabiej przyswajalny, ale za to dostaje się do organizmu powoli, stopniowo przez wiele godzin, powodując równomierne zwiększenie stężenia we krwi. Inne suplementy, reklamowane jako "super przyswajalne" z reguły owszem, wchłaniają się mocno i szybko, ale równie szybko są usuwane przez nerki, gdyż nasze komórki są w stanie przyswoić tylko określoną ilość tego pierwiastka. Istotne jest nie tyle dostarczenie dużej ilości, co właśnie utrzymanie wysokiego stężenia przez długie godziny.

Jak niemal wszystkie minerały i witaminy, ma on szereg właściwości prozdrowotnych i uzupełnienie niedoboru może niekiedy uratować życie - a przypominam, że osoby cierpiące na zaburzenia snu mają o wiele niższy poziom niż średnia populacji. Najmocniej widać to w przypadku schorzeń serca - nie dość, że z poziomu magnezu w wodzie pitnej można przewidywać, ile będzie zawałów w danym mieście, to na dodatek suplementacja cofała niektóre zmiany w tętnicach6-7. Odgrywa też bardzo dużą rolę w zapobieganiu cukrzycy, potrafi też wyleczyć jej początki8-9, co jest bardzo ważne u osób otyłych. Jest reklamowany jako pierwiastek antystresowy - i faktycznie, pomaga w przypadku wszelkiego rodzaju nerwic czy depresji, czasem nawet można powiedzieć, że "choroba" taka jest niczym innym jak objawem niedoboru magnezu, który lekarze uparcie próbują leczyć psychotropami10-12.

Omega 3

Mało kto słyszał o roli omega 3. Niewiele też jest badań w tym kierunku, zapewne z powodu braku presji finansowej (omeg nie da się opatentować, więc nie ma możliwości zdobycia sponsorów), a także z uwagi na nietypowy mechanizm ich działania - suplementacja powinna trwać wiele miesięcy, aby przyniosła pożądany efekt. Dwie dotychczas przeprowadzone próby kliniczne dały pozytywne rezultaty13-14, wiadomo też, że pomagają one w przypadku stanów lękowych15, które są ściśle powiązane z nadaktywnością układu współczulnego. Biorąc pod uwagę to, że niemal wszyscy mają w jakimś stopniu niedobory tych kwasów tłuszczowych (co jest spowodowane nadmierną ilością konkurujących z nimi omega 6 w komercyjnie produkowanej żywności), oraz ich związek z zaburzeniami emocjonalnymi, można polecać je niemal w ciemno.

Trzeba też oczywiście uwzględnić szereg innych prozdrowotnych efektów suplementacji - z których najważniejsze to znaczne zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów i spowolnienie wzrostu już istniejących16-19, a także redukcja ryzyka rozwoju chorób serca20-23. W przypadku tego konkretnego suplementu jakość jest naprawdę ważna - tanie kapsułki są z reguły uzyskiwane z ryb drapieżnych, a więc magazynujących w swoich organizmach bardzo duże ilości metali ciężkich i toksyn organicznych. Tanie procesy technologiczne sprawiają, że spora część kwasów tłuszczowych jest utleniona, przez co zamiast pomagać, wręcz szkodzą. Omegi powinny być pozyskiwane z drobnych ryb z połowów dalekomorskich, z dodatkiem witaminy E.

Koenzym Q10

W przypadku bezsenności wywołanej niewydolnością serca niezastąpiony jest koenzym Q10. Jest to jeden z nielicznych środków, które mogą faktycznie pomóc w tej przypadłości - poprawić stan zdrowia i cofnąć chorobę, jako że atakuje on jej przyczynę. Leki przepisywane w gabinetach lekarskich z reguły mają za cel maskowanie objawów i umożliwienie życia z chorobą, a nie jej wyleczenie. W tym wypadku jest to o tyle istotne, że często niewydolność układu krążenia jest jedynie objawem - groźnym, czasem nawet śmiertelnym, ale jednak objawem. Jeśli na skutek procesów chorobowych w organizmie ludzkim nie jest produkowana odpowiednia ilość koenzymu Q10, serce przestaje prawidłowo pracować. W jednym z badań uzupełnienie go spowodowało poprawę objawów słabego krążenia u 4 na 5 ludzi - ich skóra przestała być blada, znikły zawroty głowy czy bóle klatki piersiowej24. Znacznie też poprawiła się jakość snu. Można powiedzieć, że jest to złapanie dwóch srok za ogon - z jednej strony suplementacja dwukrotnie zmniejszyła ilość zgonów u ludzi z grupy ryzyka chorób serca25, z drugiej - jest bardzo duży związek między niedoborami a chorobami nowotworowymi, na tyle silny że nawet suplementacja w czasie ich trwania może znacznie przedłużać życie, notowano też przypadki cofnięcia się raka26-29. Nie opłaca się inwestować w tanie formy preparatu, gdyż mają one z reguły bardzo niską przyswajalność. Optymalnym rozwiązaniem jest płynna forma nanocząsteczek, ośmiokrotnie lepiej przyswajalny niż tradycyjne kapsułki.

Cynk

Wyjałowienie gleb i nasz najczęstszy grzech, konsumpcja "pustych kalorii" sprawiły, że epidemią stają się niedobory cynku. W jednym z badań suplementacja poprawiła wszystkie parametry bezsenności - łatwość zasypiania, długość snu, ilość wybudzeń w nocy, a także poranną świeżość30. Standardowa dawka to 15 mg dziennie, ale w przypadku podejrzenia dużych niedobór - powinno się ją przez pierwszy miesiąc podwoić.

Tak jak w poprzednio omawianych składnikach odżywczych, niedobór ma poważne konsekwencje zdrowotne dotykające nie tylko rytmu dobowego, zaś jego uzupełnienie - przynosi bardzo duże korzyści zdrowotne. Dlatego też suplementacja jest niezwykle ważna u osób z zaburzeniami snu - na szali jest wtedy nie tylko samopoczucie, ale też zdrowie. Najsilniejszy wpływ można zaobserwować przy nowotworach - tutaj osoby z wysokim poziomem w organizmie mają kilkukrotnie niższe ryzyko zachorowania31-33. Bardzo wyraźnie też widać związek między cynkiem a odpornością, bez niego organizm po prostu nie jest w stanie skutecznie zwalczać infekcji34-35.

 

Bibliografia:

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22752291
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16230426
 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24448240
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19139325
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23853635
 6. http://www.mgwater.com/marxneut.shtml
 7. http://circ.ahajournals.org/content/102/19/2353.full
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21868780
 9. http://care.diabetesjournals.org/content/26/4/1147.full
 10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16542786
 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1525903
 12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14741074
 13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11870016
 14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23982113
 15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21784145
 16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17720953
 17. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18203887
 18. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16899616
 19. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16888035
 20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16301356
 21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2571009
 22. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10465168
 23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7911176
 24. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7752841
 25. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20010493
 26. Ralph Moss, Antioxidants Against Cancer
 27. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8476426
 28. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC433266/
 29. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130525143852.htm
 30. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21226679
 31. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3518236/
 32. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19235036
 33. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15713965
 34. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21352302
 35. http://www.bmj.com/content/324/7350/1358

 

Uważaj na leki przeciwbólowe

Popularny lek przeciwbólowy ibuprofen ma negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, nerek, układu trawiennego, serca (może zwiększać ryzyko zatrzymania akcji serca aż o 50%) a także, podobnie jak inne środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, NSAR, czyli np. diklofenak, ibuprofen zwęża naczynia krwionośne i podwyższa ciśnienie krwi oraz prowadzi do nadmiernego gromadzenia wody w tkankach.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) ANTYGEN B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA CYTOKINY CHEMOKINY CZYNNIK MARTWICY NOWOTWORÓW D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM LIMFOCYTY M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA PRZECIWCIAŁA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA RECEPTORY KOMÓRKOWE S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA TNF - ALFA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
Cynkomit MSE
15 mg czystego cynku - skuteczna porcja
Cynk dwuwartościowy MSE
Pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Reklama
Cynkomit MSE
15 mg czystego cynku - skuteczna porcja
Cynk dwuwartościowy MSE
Pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Magnez MSE
Naturalny magnez o przedłużonym uwalnianiu. Wysoka porcja - 300 mg. Monopreparat
QuinoMit ® Q10 - Ubichinol MSE
Najbardziej aktywna forma koenzymu Q10 Ubichinol MSE. Czystość 99,8%
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med