Suplementacja

2:1 to idealny wynik na stany zapalne

Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, a nawet przeciwarytmiczne. W ich suplementacji ważne są nie tylko czyste źródło pochodzenia i odpowiednia porcja, ale również proporcja kwasu EPA do DHA. Stosunek kwasów omega EPA do DHA wpływa na szlaki zapalne, które mogą być wyzwalane przez większą dostępność i utlenianie kwasów tłuszczowych. W wielu badaniach klinicznych stwierdzono, że stosunek EPA:DHA wynoszący 2:1 był skuteczniejszy w łagodzeniu czynników ryzyka stanu zapalnego w porównaniu z innymi proporcjami.

Suplementacja w zespole przewlekłego zmęczenia

„Mitochondria potrzebują konkretnych surowców do funkcjonowania. Dzięki badaniom, które przeprowadziłam z dr. Johnem McLarenem Howardem i profesorem Normanem Boothem w latach 2009 – 2013,  wiemy, jakie to surowce. Do najważniejszych mikroskładników wpływających na tempo pracy mitochondriów należały: magnez, koenzym Q10, acetylo-L-karnityna i witamina B3.” – dr Sarah Myhill.

Zdrowy cukier

Mowa o D-rybozie. To niezwykle istotna cząsteczka cukru, która stanowi część materiału genetycznego DNA, zawierającego informacje o wszystkich białkach wytwarzanych w organizmie. Ponadto służy do budowy cząsteczki ATP – podstawowego nośnika energii wytwarzanej w mitochondriach. Jako suplement jest powszechnie stosowana m.in. chorobach serca i zespole przewlekłego zmęczenia. Poznaj szerzej właściwości i działanie rybozy.

Suplementacja selenu – jaką formę wybrać?

Istnieje kilka form selenu. Selenometionina to organiczna forma selenu, która występuje naturalnie w żywności i jest wysoce wchłaniana (90%). Część selenometioniny wbudowywana jest w białka i stanowi magazyn selenu. Selenian sodu: wchłaniany praktycznie w 100%, ale znaczna jego cześć jest wydalana z moczem, ponieważ słabiej przyłącza się do białek. Selenit sodu: wchłania się w około 50%, ale jest lepiej zatrzymywany w organizmie niż selenian. Należy zwrócić uwagę, że selenit sodu powinno się przyjmować na 1-2 godziny przed posiłkiem, a drożdże selenowe zawierające selen w formie selenometioniny razem z posiłkiem.

Jak długo suplementować magnez?

Zwiększenie poziomu magnezu w naszych komórkach wymaga minimum 3-miesięcznej suplementacji, a niekiedy nawet i dłużej. Stosowania magnezu nie powinno przerywać się w momencie ustąpienia skurczów mięśni lub innych odczuwanych dolegliwości. Bardzo często jego poziom odbiega wtedy jeszcze od normy i warto wykonać badania laboratoryjne.

Jak przyjmować mangan?

Mangan to pierwiastek niezbędny m. in. do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu, układu odpornościowego, produkcji hormonów, zdrowia skóry, aktywacji mitochondrialnej dysmutazy ponadtlenkowej SOD-2 oraz enzymu karboksylazy pirogronianowej. Jeżeli suplementujesz mangan pamiętaj, że nie należy go przyjmować jednocześnie z magnezem, wapniem lub żelazem, ponieważ są to pierwiastki konkurujące. Wchłanianie manganu poprawia natomiast witamina C.

Jak obniżyć trójglicerydy?

Dowiedziono, że odpowiednie dawki kwasów tłuszczowych omega-3 mogą obniżyć poziom trójglicerydów, zwykle o 15–30%. Efekty można zauważyć już po kilku tygodniach suplementacji kwasów EPA i DHA.

Witamina K2 nie tylko dla kości

Witamina K2 pomaga transportować elektrony w mitochondriach i wytwarzać energię ATP.  Ponadto działa antyoksydacyjnie, a hamując wolne rodniki, może chronić komórki nerwowe w mózgu oraz lipidy w błonach komórkowych przed uszkodzeniem.

6 głównych przyczyn niedoboru witaminy B12

1. Dieta uboga w produkty pochodzenia zwierzęcego
2. Stres nitrozacyjny, spowodowany m.in. uszkodzeniem szyjnego odcinka kręgosłupa
3. Stres oksydacyjny i nadmiar wolnych rodników, które uszkadzają centralny atom witaminy B12
4. Niewystarczające wydzielanie kwasu solnego i pepsyny w żołądku (stosowanie inhibitorów pompy protonowej)
5. Zbyt małe wydzielanie czynnika wewnętrznego IF w komórek okładzinowych żołądka
6. Nadmierny wzrost bakterii w żołądku oraz pasożyty jelitowe, które rywalizują o witaminę B12

Jak podnieść biodostępność kurkuminy?

Kurkumina zawarta w kurkumie jest bardzo słabo biodostępna. Co można zrobić żeby nasz organizm ją wykorzystał?
– Dodatek piperyny w czarnym pieprzu poprawia biodostępności i skuteczności kurkuminy nawet 20-krotnie
– Obecność enzymów m.in. papainy i bromelainy w znacznym stopniu pomaga w przyswajaniu kurkuminy.
– Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego zaleca się jej spożywanie z dodatkiem tłuszczy.

Enzymy ochronne

Twoją linię obrony przed wolnymi rodnikami tworzą mitochondrialne enzymy: SOD (dysmutaza nadtlenowa), GPX (peroksydaza glutationowa) oraz KAT (katalaza), a ponadto glutation, koenzym Q10, witamina C, witamina E i wiele substancji fitoroślinnych. Wystarczająca ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym i nitrozacyjnym oznacza znaczący spadek ryzyka zachorowania na choroby przewlekłe oraz choroby nowotworowe.

0:00
0:00