Zgodnie z teorią, która ma swoje korzenie w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, aktywność naszych organów zmienia się wraz z porą dnia. Zjawisko to nazywane jest zegarem aktywności narządów. Obecne wnioski płynące z badań biochemicznych są zgodne z tą teorią. W zależności od pory dnia składniki odżywcze oraz witaminy są różnie przyswajane. Dodatkowo niektóre z nich mogą konkurować ze sobą i nie należy przyjmować ich jednocześnie. Dlatego warto zadbać o przyjmowanie suplementów diety w najbardziej optymalnym momencie. Dzięki temu będziemy mogli zmaksymalizować osiągane dzięki nim korzyści.

Cynk

Cynk to kofaktor około 300 enzymów, dlatego jego niedobory wpływają na zdrowie całego metabolizmu i produkcję energii. Cynk warto przyjmować rano między 6:00 a 9:00, przed posiłkiem, albo godzinę lub dwie po posiłku. Zwiększone zapotrzebowanie na cynk występuje, gdy przyjmujemy witaminę B6, ponieważ składniki te działają wspólnie podczas przemian w organizmie. Zwiększając ilość tej witaminy należy przyjmować także cynk, aby uniknąć jego niedoboru.

Należy pamiętać, by cynku nigdy nie przyjmować łacznie z magnezem. Oba pierwiastki konkurują w naszym organizmie o te same enzymy. Jednocześnie w przypadku suplementacji magnezu lub cynku powinniśmy zwrócić uwagę, aby w celu zachowania równowagi między tymi pierwiastkami przyjmować drugi z tej pary (czyli jeżeli korzystamy z suplementów cynku sięgnąć również po magnez).

Ważna jest jakość przyjmowanego preparatu, która wpływa na jego przyswajalność. Najwyższą biodostępność suplementu zapewnia forma chelatu cynku. Badania porównawcze pokazują, że resorpcja chelatu jest o 43% wyższa w porównaniu do organicznych związków glukonianu cynku. Preparaty cynku związanego z aminokwasem glicyną (w kompleksie z chelatem) posiadają wyraźnie podwyższoną stabilność w porównaniu do innych związków tego pierwiastka. Dzięki wielokrotnym wiązaniom zapewnia ochronę przed interakcjami z innymi związkami, które mogą ograniczać przyswajanie cynku. Taką postac cynku posiada preparat cynkomit MSE zapewniajac wysoką skuteczność działania. Ponieważ cynk prowadzi do nasilonego wydalania miedzi z organizmu, w przypadku długotrwałej suplementacji tego pierwiastka należy sięgnąć po suplementy diety zawierające miedź.

Magnez i wapń

Wapń i magnez najlepiej przyjmować przed snem, ponieważ to w fazie odpoczynku i regeneracji pierwiastki te zostają przyswojone w najbardziej optymalny sposób. Kwas solny jest niezbędny do uwolnienia magnezu z roślin zielonych. Tak, więc jeśli cierpimy na zbyt małą ilość kwasu żołądkowego lub dyspepsję ilość przyswajanego magnezu jest niewielka i warto sięgać po suplement. Magnez jest niezbędny do działania energii ATP, która tworzy z nim wiązanie. Bez tej współpracy nie możemy zapewnić sprawnego działania naszym mitochondriom. Szukając najlepszej jakości preparatu magnezowego wybierajmy magnez w postaci tlenku magnezu - gwarantuje on całkowitą przyswajalność.

Selen

Niedobór tego pierwiastka jest bardzo częsty. Stanowi on podstawowy składnik peroksydazy glutationowej, która chroni mitochondria przed wolnymi rodnikami - ROS. Ponadto dba o to by utleniony koenzym Q10 mógł zostać z powrotem odzyskany. Dlatego osoby przyjmujące koenzym Q10 w formie utlenionej - ubichinonu zawsze powinny przyjmować dodatkowo selen. Wyjatkiem jest zastosowanie zredukowanej (aktywnej formy) koenzymu Q10 - ubichinolu obecnego w preparacie QuinoMit Q10 MSE, którego wysoka wchłanialność jest osiagana bez udziału selenu. Należy zaznaczyć, że tylko preparat zawierający odpowiednią formę czynną substancji będzie skuteczny. Zawarta substancja, sposób przygotowania czy źródło, z którego został pozyskany decydują o tym czy uzyskamy korzyść z suplementacji.

Wśród wielu dostępnych na rynku suplementów selenu na szczególną uwagę zasługuje L-selenometionina - organiczna forma selenu występująca naturalnie w żywności. Część spożytej selenometioniny jest niespecyficznie wbudowywana do białek w miejsce metioniny i służy jako magazyn selenu. Postać tę można znaleźć w naturalnym i roslinnym preparacie selen MSE, który został pozyskany z mikroalgi - Spiruliny Platensis co gwarantuje wchłanianie na poziomie 95%.  Inną skuteczna formą jest selenian sodu, który w porównaniu do organicznych związków selenu jest szybciej wchłaniany. Polecany dla osób w starszym wieku, z obniżoną odpornością lub obciążonych stresem. 
Pamiętajmy, aby selenu nie przyjmować razem z witaminą C bądź produktami spożywczymi zawierającymi tę witaminę (ważne: nie popijamy selenianu sodu sokiem owocowym).

Między witaminą C, a selenem należy zachować przynajmniej godzinny odstęp, ponieważ na skutek działania witaminy C selenian sodu zostaje przetworzony przez organizm w niedostępną biologicznie postać. Co więcej, selenu nie należy przyjmować z cynkiem. Są to pierwiastki antagonistyczne i wzajemnie znoszą swoje działanie, dlatego łączenie ich w jednym preparacie nie przynosi rezultatów.

Witamina D

Wartości płynące z suplementacji witaminą D nie mają końca. Reguluje ona około 900 genów stąd można sobie wyobrazić na ile późniejszych funkcji w organizmie wpływa. Witamina D stanowi element regulujący homeostazę wapnia w naszym organizmie. Jednak wybierając odpowiedni suplement należy zwrócić szczególną uwagę na formę, w jakiej występuje. Najkorzystniej przyjmować ją w postaci cholekalcyferolu wraz z tłuszczem w którym ta witamina musi zostać rozpuszczona oraz jako monopreparat. W przeciwieństwie do preparatów łączonych z wapniem gwarantuje precyzyjne uzupełnienie wyłącznie witaminy D. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w trakcie jej uzupełniania zwiększa się przyswajanie wapnia z pożywienia. Stosowanie odpowiedniego preparatu jest kluczowe dla zachowania równowagi między pierwiastkami w organizmie. Działanie witaminy D wzmacnia dodatkowo witamina A, ponieważ witaminy te muszą występować razem, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie receptorów. Jeżeli suplementujesz witaminę D pamiętaj, że wzrasta też zapotrzebowanie na witaminę A. Dodatkowo wysoki stan zapalny, dieta uboga w tłuszcze i problemy z trawieniem zaburzą wchłanianie witaminy D. Ilość suplementowanej witaminy D należy odpowiednio dobrać, żeby jej poziom we krwi 25 (OH) wynosił od 50 ng/ml do 70 ng/ml. Kontrolę poziomu metabolitu 25 (OH) należy, szczególnie w początkowych miesiącach suplementacji, przeprowadzać co 2 miesiące.

Witamina C

Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i tutaj obowiązuje zasada - przyjmujemy na około 20 minut przed posiłkiem. Z uwagi na swoją ograniczoną przyswajalność oraz szybki czas rozkładu zamiast jednej dużej dawki witaminy C zaleca się albo przyjmowanie jej w kilku niewielkich dawkach albo w preparacie o spowolnionym czasie uwalniania. Optymalna wielkość jednorazowej dawki to 200mg, gdyż jak wykazują badania, nasz organizm przyswaja wówczas 100% zażytego preparatu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest suplementacja witaminy C w formie kapsułek o spowolnionym czasie uwalniania. Obecnie możliwe jest zamknięcie suplementu w odpowiedniej mikrokapsułce, która zapewnia organizmowi optymalną porcję witaminy C przez wiele godzin. Sprawia to, że organizm traktuje ją jak naturalną witaminę C pozyskiwaną z pożywienia. Forma witaminy o przedłużonym uwalnianiu wspiera większość procesów naszego organizmu zachodzących w nocy.

Błonnik

Błonnik pokarmowy (np. w formie inuliny) ma właściwości silnie absorbujące, preparaty z błonnikiem ograniczają resorpcję minerałów oraz witamin, dlatego też błonnik pokarmowy należy przyjmować co najmniej 2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku i zażyciu innych suplementów. Dobrym pomysłem jest przyjmowanie błonnika (na przykład podczas kuracji oczyszczających) tuż przed snem, jeżeli kolację (i ew. magnez/wapń) zjedliśmy minimum dwie godziny wcześniej.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Najlepiej przyjmować je przed posiłkiem zawierającym tłuszcz, przy czym warto zapamiętać kilka dodatkowych uwag:

 • Naukowcy z Uniwersytetu w Guelph wykazali, że kwasy omega-3 pochodzące z ryb są ośmiokrotnie bardziej skuteczne w zapobieganiu rakowi piersi niż kwasy omega-3 ze źródeł roślinnych jak len czy soja. Dlatego podczas suplementacji konieczne sprawdzajmy źródło z którego pochodzą kwasy omega-3.
 • Pamiętajmy, że istnieją różne rodzaje kwasów omega-3. Ryby są bogatym źródłem kwasów EPA i DHA, które mają znacząco więcej efektów prozdrowotnych niż kwas ALA obecny w roślinach. Wybierajmy więc preparaty zawierające kwasy EPA i DHA w odpowiedniej proporcji.
 • Obecnie stopień zanieczyszczenia wód jest duży dlatego ryby poza kwasami omega–3 mogą zawierać metale ciężkie i inne szkodliwe związki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sięganie po preparaty kwasów omega–3 o najwyższym stopniu czystości, który gwarantuje metoda destylacji molekularnej przy pomocy której powstał preparat EnzOmega MSE.
 • Uważać powinni diabetycy oraz osoby cierpiące na zaburzenia glikemii. Przypuszczalnie kwasy tłuszczowe omega-3 przyjmowane w wysokich dawkach bez jednoczesnej suplementacji antyoksydantów obniżają tolerancję organizmu na glukozę.
 • Dawka kwasów Omega-3 powinna być elastycznie dostosowana do ilości spożywanych w diecie kwasów Omega-6.
 • Ostrożność powinny zachować również osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, duże dawki kwasów omega-3 (ponad 2000mg dziennie) rozrzedzają krew.

Interakcje leków z suplementami

Podczas przyjmowania leków należy zwrócić uwagę na interakcje ze składnikami suplementów. Bardzo często składniki farmakologiczne hamują przyswajanie mikroskładników czy witamin. Oto niektóre z nich:

 • kwas acetylosalicylowy - potocznie aspiryna - hamuje wchłanianie witaminy B12 i kwasu foliowego,
 • inhibitory pompy protonowej obecne w lekach na zgagę, ograniczają wchłanianie witaminy B12, kwasu foliowego, magnezu, żelaza, witaminy C oraz cynku,
 • tiazydy - grupa leków moczopędnych - obniżają we krwi poziom magnezu, potasu, cynku, kwasu foliowego i witaminy B1,
 • statyny obniżają syntezę koenzymu Q10.

 

Bibliografia:

 1. Kukliński. B.: Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii. Mito-pharma, Gorzów Wielkopolski, 2017.

Jeżeli zażywasz suplementy zawierające cynk, nie przyjmuj ich jednocześnie z magnezem, żelazem oraz wapniem, które na zasadzie mechanizmu konkurencji, wypierają cynk z organizmu. Ze względu na ograniczenie wchłaniania cynku w jelitach warto przyjmować go rano na czczo wraz z witaminą C.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) ANTYGEN B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA CYTOKINY CHEMOKINY CZYNNIK MARTWICY NOWOTWORÓW D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM LIMFOCYTY M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA PRZECIWCIAŁA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA RECEPTORY KOMÓRKOWE S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA TNF - ALFA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
Cynk dwuwartościowy MSE
Pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Magnez MSE
Naturalny magnez o przedłużonym uwalnianiu. Wysoka porcja - 300 mg. Monopreparat
Reklama
Cynk dwuwartościowy MSE
Pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Magnez MSE
Naturalny magnez o przedłużonym uwalnianiu. Wysoka porcja - 300 mg. Monopreparat
QuinoMit ® Q10 - Ubichinol MSE
Najbardziej aktywna forma koenzymu Q10 Ubichinol MSE. Czystość 99,8%
Selen MSE
Naturalny preparat w postaci L- Selenometioniny pozyskany z mikroalgi spiruliny platensis
Witamina C MSE matrix
Lewoskrętna witamina C o przedłużonym uwalnianiu - aż do 8 godz. 500 mg
Witamina D3 MSE
Wysoka porcja 2.000 IU - Monopreparat, mitoceutyk
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med